۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸
اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۸

روشهایی برای کنترل وزن پس از ترک سیگار

0 دیدگاه

روشهایی برای کنترل وزن پس از ترک سیگار

هنگامي که سيگار مي کشيد، ضربان قلب شما بالا مي رود و خود را در معرض ۴۰۰۰ نوع مواد شيميايي در دود سيگار قرار مي دهيد که درحدود ۴۰ نوع از آن ها باعث سرطان مي گردند. مردان سيگاري نسبت به زنان بيشتر دچار سرطان ريه مي گردند.

سيگاري ها، بيشتر در معرض بيماري هاي قلبي، سکته، برونشيت مزمن، آمفيزم و بيماري هاي ريوي مي باشند. همچنین سيگاري ها نه تنها به سلامتي خود ضربه مي زنند، بلکه سلامت اطرافيانشان را که سيگاري نيستند نيز به خطر مي اندازند.

فواید ترک سیگار
√ در مدت ۱۲ ساعت بعد از آخرين سيگار، بدن شما شروع به التيام اثرات مخرب نيکوتين مي کند.
√ قلب و ريه، تخريبات حاصله از نيکوتين را اصلاح مي کنند.
√پس از ترک سیگار تنفس راحت تر مي شود و سرفه از بين مي رود.
√ پس از ترک سیگار خطر بيماري و مرگ و مير در اثر بيماري قلبي، برونشيت، سرطان ريه و انواع ديگر سرطان ها بسيار کم مي شود.
√ به تميزي هوا کمک مي کند و موجب کاهش خطر بيماري مي شود.
√ در هفته ي اول ترک سیگار ، وزن بدن به دليل احتباس آب، حدود ۱ تا ۲ کيلوگرم افزايش مي يابد.

افرادي که ترک سیگار را شروع کرده اند، براي اين که بعد از غذا سيگار نکشند و در عين حال وزن خود را کنترل کنند، مي توانند از روش هاي زير استفاده کنند:
– مقدار غذاي روزانه خود را از قبل تنظيم کنيد.
– بعد از صرف غذا، از جاي خود برخيزيد.
– بعد از صرف غذا اگر مجبور بوديد بر سر سفره بنشينيد، ۱ ليوان آب بنوشيد.
– بعد از صرف غذا دندان هاي خود را مسواک بزنيد و يا بشوييد.

افزايش وزن پس از ترک سیگار
افزايش وزن بعد از ترک سيگار يکي از نگراني هاي افراد سيگاري است. حدود ۸۰ درصد از سيگاري ها، بعد از ترک سيگار افزايش وزن مي يابند. به طور معمول، زنان در طول ۱ سال بين ۳ تا ۵/۵ کيلوگرم افزايش وزن مي يابند. مردان نسبت به زنان، کمتر وزنشان زياد مي شود. غالبا چاقي در زنان سيگاري (مانند چاقي در مردان) از نوع سيبي شکل مي باشد. در اين زنان چربي هاي بدن دور کمر جمع مي شوند. در حالي که وقتي سيگار را ترک مي کنند، چربي جمع شده در کمر، به يک اندازه در تمام بدن پخش مي شود.

نيکوتين باعث افزايش سوخت و ساز (متابوليسم) بدن مي شود. وقتي سيگار کشيدن را ترک مي کنيد، متابوليسم بدنتان کم مي شود و مطابق مقدار معمولي مي گردد. اين به معني اين است که کالري کمتري را مي سوزانيد. همچنين، مزه و طعم غذاها را بهتر احساس مي کنيد. بعضي از افراد به سمت ميان وعده هاي پُرکالري مي روند. همه اين ها باعث بيش خواري مي شود.

به خاطر سيگار نکشيدن، قند خون فرد پايين مي آيد و احتياج به خوردن ميان وعده پيدا مي کند. سيگاري هايي که عادت به کشيدن سيگار بعد از هر وعده غذايي دارند، به خاطر ترک کردن سیگار، مدت ها در سر سفره مي نشينند و غذا مي خورند.
سيگار کشيدن باعث سوزاندن ۲۰۰ کالري مي شود. اما وقتي شما سيگار را ترک مي کنيد، اين مقدار کالري را نمي توانيد بسوزانيد، زيرا که متابوليسم بدن کم مي شود.

همه افراد به خاطر ترک سيگار چاق نمي شوند. به طور معمول افراد درحدود ۴ تا ۵ کيلو اضافه وزن مي يابند. اما اين نکته را فراموش نکنيد که سيگار کشيدن بسيار خطرناک تر از افزايش وزن بعد از ترک آن مي باشد. ولي بايد مراقب باشيد که وزنتان نيز خيلي زياد نشود.